Czy znasz ważne daty w kalendarzu przedsiębiorcy?

kalendarz

Czy wiesz o jakich terminach powinieneś pamiętać prowadząc biznes? W kolejnym artykule z serii #SimpleStart podpowiemy jakie daty powinny znaleźć się w Twoim kalendarzu, aby uniknąć konsekwencji z powodu niedotrzymania terminów.

Rok 2022 to głównie nowości wprowadzone przez Polski Ład. Każdy kto prowadzi Jednoosobową Działalność, powinien zapoznać się z zasadami wynikającymi ze zmiany przepisów. Ignorantia iuris nocet (łac. nieznajomość prawa szkodzi) dlatego niezależnie czy prowadzisz samodzielnie swoją firmę, czy masz etatową księgową dowiedz się co od stycznia zmieniło się dla Twojej działalności.

Jakie zmiany w terminach wprowadza Polski Ład?

Terminy rozliczeń składek ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych)

Wraz z wejściem w życie zasad Polskiego Ładu, zmieniły się daty opłacania składek. W tabeli znajdziesz aktualny termin, w którym należy dokonać płatności:

 

Terminy płatności

2021

2022

Kto płaci?

ZUS

do 10. dnia

do 20. dnia

JDG, 

Podmioty bez osobowości prawnej (np. spółki cywilne)

 

Do końca 2021 roku, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (JDG), opłacały składki nie później niż do 10. dnia następnego miesiąca. Natomiast w roku 2022 dotychczasowy termin został wydłużony i jest to 20. dzień następnego miesiąca. 

Powodem zmiany jest nowy sposób naliczania składek. W tym roku księgowe będą naliczać składkę zdrowotną, zależnie od wysokości wynagrodzenia. Jest to także powód, pojawienia się obowiązku comiesięcznego przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS.

 

Co trzeba opłacić? Do składek, zalicza się ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz Fundusz Pracy, Fundusz Solidarności, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych

 

Od kiedy rozliczamy według nowych terminów?

Co ważne, zaczynamy od rozliczenia za styczeń 2022 roku. Jak podaje ZUS, składki za grudzień 2021 roku zapłaciliśmy według starej daty w terminie do 10 stycznia 2022 roku. Od stycznia 2022 roku, jeśli nie rozliczymy się terminowo ze składek, opieka zdrowotna zostanie przywrócona automatycznie, ale dopiero po uregulowaniu długu. Musimy jednak uważać, ponieważ za każdy dzień będziemy obciążeni odsetkami za zwłokę.

Terminy rozliczenia PIT:

  • do 7. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni dla rozliczenia na karcie podatkowej,
  • do 20. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni dla rozliczenia podatku liniowego, skali podatkowej i ryczałtu.

Rozliczenie roczne:

  • do końca lutego, roku następującego po roku podatkowym dla PIT28,
  • do 30 kwietnia, roku następującego po roku podatkowym dla PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. 
  • do 30 kwietnia wpłacamy, jeśli wynika to ze złożonego zeznania, różnicę między podatkiem należnym a sumą, przekazanych na konto urzędu skarbowego, zaliczek za dany rok,
  • do 31 stycznia dla PIT4R, PIT8AR, PIT11.

Terminy rozliczenia VAT:

  • 25. dnia miesiąca za poprzedni – rozliczenie miesięczne
  • 25. dzień miesiąca za 1 i 2 miesiąc kwartału – część ewidencyjną,
  • 25. dzień miesiąca następującego po kwartale, którego dotyczy rozliczenie – część ewidencyjna za 3 kwartał miesiąca i deklaracyjna za cały kwartał,
  • ostatni dzień miesiąca następującego po zakończonym kwartale – z procedury unijnej VAT OSS,
  • ostatni dzień miesiąca za miesiąc poprzedni – z procedury importu VAT IOSS.

Procedura OSS i IOSS wymaga wcześniejszego wysłania deklaracji do urzędu. Po dotarciu deklaracji, otrzymujemy e-mail z tytułem płatności. Należy więc wysłać dokument odpowiednio wcześnie, aby uniknąć opóźnienia. Tę opłatę musimy wykonać w walucie Euro.


Zobowiązania podatkowe, od stycznia 2020 roku, musimy wpłacać na indywidualny mikrorachunek podatkowy, jest to stały numer rachunku, dzięki któremu unikniemy omyłkowych wpłat. Szczegóły dotyczące mikrorachunku możesz sprawdzić na gov.pl.

Co trzeba zrobić, żeby uniknąć mandatu za niedotrzymanie terminu?

Wszystkie terminy są ściśle określone i należy się ich trzymać, ale nie taki diabeł straszny.

Jeśli nie jesteś w stanie poprawnie wypełnić, któregoś z dokumentów potrzebnych do opłacenia podatku, pamiętaj, że możesz złożyć tak zwaną zerówkę. Jest to formularz z wpisanymi zerami we wszystkie obowiązkowe pola. Jeśli go złożysz, urząd nie może wystawić mandatu. Jest to sposób dający czas przedsiębiorcy, szczególnie początkującemu, na zagłębienie się w tajniki formularzy i dokumentacji Urzędu Skarbowego, bez niepotrzebnego stresu. Gdyby jednak została na Ciebie nałożona kara, pamiętaj, że zawsze jest opcja rozmowy i negocjacji.

Potrzebujesz wiedzieć więcej? Zachęcamy do kontaktu z naszym Ekspertem.

Obserwujcie nas na Facebooku i LinkedInie, zaglądajcie także na nasz blog!

Więcej treści

Przekredytowanie na przykładzie zmartwionej i przedsiębiorczej kobiety

Czym jest przekredytowanie?

Utrzymujące się przez długi czas niskie stopy procentowe były doskonałą zachętą do skorzystania z finansowania bankowego w postaci kredytów czy pożyczek. Jednak niekontrolowane zaciąganie kolejnych

Czytaj więcej »