Jak zapewnić finansowanie dla młodych przedsiębiorstw?

sadzonka młoda firma finansowanie

Powiedzenie “czym skorupka za młodu nasiąknie” może dotyczyć nie tylko młodych ludzi, ale też firm, które dopiero zaczynają swoją działalność. Początkowe parę miesięcy jest kluczowe dla powodzenia biznesu. W jego rozwijaniu nie pomaga fakt, że dostęp do finansowania dla firm młodszych niż 12 miesięcy jest utrudniony… Mamy jednak na to radę – przeczytaj wpis, by się dowiedzieć, jakie masz opcje finansowania!

W jednym z wcześniejszych wpisów poruszyliśmy kwestię wyboru typu finansowania do działalności. Za to w ankiecie na LinkedIn wskazaliście finansowanie młodych firm jako najbardziej interesujący Was temat. Dlatego uzupełniamy blog o wpis na ten temat i z przyjemnością go Wam przybliżymy i pomożemy! Będziemy też regularnie Was prosić o pomoc ws. kolejnych tematów, więc śledźcie nasze kanały na LinkedIn i Facebooku.

Zacznijmy jednak od zdefiniowania problemu – dlaczego firmy poniżej 1 roku mają utrudniony dostęp do finansowania?

Podobnie jak w przypadku osób fizycznych wnioskujących o kredyt znaczenie ma zdolność kredytowa. Dla osób fizycznych instytucje finansowe mogą ją precyzyjnie wyliczyć na podstawie wpływów, umów o pracę itd.  Jednak w przypadku przedsiębiorstw jest ona o wiele trudniejsza do oszacowania. W tym wypadku firma postrzegana jest jak 18-letnia osoba, która zaczyna pierwszą pracę i nie wiadomo, jak długo się w niej utrzyma… Są jednak rozwiązania umożliwiające finansowanie biznesu już od 1. dnia działalności.

1. Leasing

Na początek przyjrzyjmy się leasingowi. Jego ogromna popularność wynika z szeregu istotnych zalet.

  • Po pierwsze, leasing świetnie się sprawdza jako finansowanie bieżącej działalności, przede wszystkim pojazdów, ale też sprzętu i maszyn czy nawet budynków.
  • Druga zaleta to wymierne korzyści finansowe i podatkowe wynikające z rozliczania rat leasingu w kosztach działalności.
  • Trzeci argument to powszechna dostępność i mnogość ofert, która pozwala wybrać wariant najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. 
  • Po czwarte i co w naszym przypadku najważniejsze, jest dostępny od samego początku prowadzenia działalności. Wynika to z zabezpieczeń na przedmiocie leasingu, które zapewnia sobie leasingodawca.

2. Faktoring

Faktoring to wygodne rozwiązanie pozwalające poprawić płynność finansową firmy i polegające na zamianie faktur na gotówkę.

Może być bardzo pomocne, gdy nasze faktury mają odległy termin płatności, a potrzebujemy wcześniej wypłacić wynagrodzenia czy opłacić zaliczki na podatek lub składki na ZUS. Usługę faktoringu i jego rodzaje obszernie opisaliśmy w poprzednim wpisie na blogu. Faktoring również jest dostępny dla firm od pierwszego dnia prowadzenia działalności.

3. Pożyczki

Utrudniony dostęp do klasycznego finansowania w postaci kredytów czy pożyczek nie oznacza, że nie ma w ogóle takich ofert.

Wyspecjalizowane instytucje na rynku pozabankowym oferują finansowanie w postaci pożyczek dla firm działających poniżej roku. Niektóre z nich oferują produkty nawet dla firm poniżej 6 miesięcy. Zwiększone ryzyko takich produktów jest obarczone dodatkowymi wymogami pożyczkodawców, np. oświadczeniem o poddaniu się egzekucji. Odbywa się ono przez zawarcie umowy notarialnej na mocy art. 777 kodeksu postępowania cywilnego, zwanego potocznie “trzema siódemkami”. Oznacza on w praktyce, że brak terminowej spłaty kredytu pociągnie za sobą przyspieszoną procedurę egzekucji sądowej.

Mamy nadzieję, że przytoczone przykłady pokazują, że już od pierwszego dnia prowadzenia działalności firmy mają dostęp do opcji finansowania. Przed skorzystaniem z danej warto jednak dokładnie przeanalizować szczegóły i porównać z konkurencyjnymi ofertami. Na koniec warto poważnie się zastanowić, czy wybrana opcja jest dopasowana do naszej działalności.

Trzymamy za Was kciuki! 

Więcej treści

Przekredytowanie na przykładzie zmartwionej i przedsiębiorczej kobiety

Czym jest przekredytowanie?

Utrzymujące się przez długi czas niskie stopy procentowe były doskonałą zachętą do skorzystania z finansowania bankowego w postaci kredytów czy pożyczek. Jednak niekontrolowane zaciąganie kolejnych

Czytaj więcej »