Powiedzenie “czym skorupka za młodu nasiąknie” może dotyczyć nie tylko młodych ludzi, ale też firm, które dopiero zaczynają swoją działalność. Początkowe parę miesięcy jest kluczowe dla powodzenia biznesu. W jego rozwijaniu nie pomaga fakt, że dostęp do finansowania dla firm młodszych niż 12 miesięcy jest utrudniony… Mamy jednak na to radę – przeczytaj wpis, by się dowiedzieć, jakie masz opcje finansowania!
W jednym z wcześniejszych wpisów poruszyliśmy kwestię wyboru typu finansowania do działalności. Za to w ankiecie na LinkedIn wskazaliście finansowanie młodych firm jako najbardziej interesujący Was temat. Dlatego uzupełniamy blog o wpis na ten temat i z przyjemnością go Wam przybliżymy i pomożemy! Będziemy też regularnie Was prosić o pomoc ws. kolejnych tematów, więc śledźcie nasze kanały na LinkedIn i Facebooku.
Zacznijmy jednak od zdefiniowania problemu – dlaczego firmy poniżej 1 roku mają utrudniony dostęp do finansowania?
Podobnie jak w przypadku osób fizycznych wnioskujących o kredyt znaczenie ma zdolność kredytowa. Dla osób fizycznych instytucje finansowe mogą ją precyzyjnie wyliczyć na podstawie wpływów, umów o pracę itd. Jednak w przypadku przedsiębiorstw jest ona o wiele trudniejsza do oszacowania. W tym wypadku firma postrzegana jest jak 18-letnia osoba, która zaczyna pierwszą pracę i nie wiadomo, jak długo się w niej utrzyma… Są jednak rozwiązania umożliwiające finansowanie biznesu już od 1. dnia działalności.
1. Leasing
Na początek przyjrzyjmy się leasingowi. Jego ogromna popularność wynika z szeregu istotnych zalet.
- Po pierwsze, leasing świetnie się sprawdza jako finansowanie bieżącej działalności, przede wszystkim pojazdów, ale też sprzętu i maszyn czy nawet budynków.
- Druga zaleta to wymierne korzyści finansowe i podatkowe wynikające z rozliczania rat leasingu w kosztach działalności.
- Trzeci argument to powszechna dostępność i mnogość ofert, która pozwala wybrać wariant najlepiej dopasowany do naszych potrzeb.
- Po czwarte i co w naszym przypadku najważniejsze, jest dostępny od samego początku prowadzenia działalności. Wynika to z zabezpieczeń na przedmiocie leasingu, które zapewnia sobie leasingodawca.
2. Faktoring
Faktoring to wygodne rozwiązanie pozwalające poprawić płynność finansową firmy i polegające na zamianie faktur na gotówkę.
Może być bardzo pomocne, gdy nasze faktury mają odległy termin płatności, a potrzebujemy wcześniej wypłacić wynagrodzenia czy opłacić zaliczki na podatek lub składki na ZUS. Usługę faktoringu i jego rodzaje obszernie opisaliśmy w poprzednim wpisie na blogu. Faktoring również jest dostępny dla firm od pierwszego dnia prowadzenia działalności.
3. Pożyczki
Utrudniony dostęp do klasycznego finansowania w postaci kredytów czy pożyczek nie oznacza, że nie ma w ogóle takich ofert.
Wyspecjalizowane instytucje na rynku pozabankowym oferują finansowanie w postaci pożyczek dla firm działających poniżej roku. Niektóre z nich oferują produkty nawet dla firm poniżej 6 miesięcy. Zwiększone ryzyko takich produktów jest obarczone dodatkowymi wymogami pożyczkodawców, np. oświadczeniem o poddaniu się egzekucji. Odbywa się ono przez zawarcie umowy notarialnej na mocy art. 777 kodeksu postępowania cywilnego, zwanego potocznie “trzema siódemkami”. Oznacza on w praktyce, że brak terminowej spłaty kredytu pociągnie za sobą przyspieszoną procedurę egzekucji sądowej.